Układ trawienia zwierzęcia

Rzadko kiedy wnikamy w budowę zwierząt. Znamy ogólny jej charakter, ale nie zagłębiamy się w szczegóły. Odpowiednia praca poszczególnych układów to efekt wieloletnich starań. Chodzi o pielęgnację ruchową, ale również żywienie.

Sucha karma dla psa stanowi podstawę dla jego diety. Powinna być bogata w składniki odżywcze, dzięki czemu nabierze on sił witalnych. Uzupełnia się ją pokarmem mokrym. Puszki nie powinny być jednak podawane zbyt często. Zalecane dzienne dawki podaje się najczęściej z tyłu opakowania. Dopasowane są do wagi oraz wieku. Z reguły psy starsze jedzą mniej (z racji niższej aktywności).

Wiele o naszym psie powiedzą jego odchody. Właściciele rzadko kiedy zwracają na nie uwagę. Ciemna konsystencja może być znakiem występujących (lub dopiero nadchodzącym) problemów. Smolisty stolec to prawdopodobne problemy z żołądkiem bądź wątrobą. Oznaczają, że zwierzę załatwia się z krwią.

Temat wypróżniania porusza się najczęściej we wczesnym wieku. Młody pies po raz pierwszy poznaje otaczający go świat. Powstaje wiele pytań o to, jak szczeniaka nauczyć czystości. Denerwujemy się zbyt długim okresem ,,domowych niespodzianek”. Rozstawianie gazet albo korzystanie z maty do nauki czystości wymaga jednak czasu.

Warto kontrolować stan swojego pupila oraz zwracać uwagę na nawet małe znaki dawane nam przez zwierzę. Wczesna diagnoza pozwala na pełne wyleczenie dolegliwości. Zaniedbania prowadzą z kolei do bardziej dotkliwych problemów. Ich likwidacja może się okazać utrudniona lub też niemożliwa.