Sposób na psią nudę

Pies jest zwierzęciem, które wymaga aktywności fizycznej i mentalnej. Zwłaszcza ta druga jest ważna i często zaniedbywana przez właścicieli. Istnieje bowiem niesłuszne mniemanie, że aby zmęczyć psa, trzeba go wybiegać. Dlatego często spotkać można właścicieli rzucających swoim pupilom piłkę, firisbee czy patyka na spacerze przez kilkanaście minut.

Pies po takim „maratonie” jest rzeczywiście bardzo zmęczony fizycznie, ale jego umysł jest niezmiernie znudzony. Poza tym intensywny ruch, zwłaszcza za uciekającym obiektem (piłką itp.) powoduje wyrzut adrenaliny, która powoduje wzrost stresu odczuwanego przez zwierzę. W wyniku takich spacerów nasz pies jest wbrew pozorom bardziej pobudzony, niż przed nimi.

O wiele lepszym sposobem na zdrowe i efektowne zmęczenie psa jest zachęcenie go do pracy umysłowej. Świetnie sprawdza się tu trening czy to zwykłego posłuszeństwa, czy sportowy, a nawet proste sztuczki. Dzięki nim pies uczy się nowych zachowań i panowania nad emocjami. Jest to też idealny moment, by wykorzystać przysmaki dla psa, które zmotywują go do działania, a jednocześnie sprawią ogromną frajdę.

Innym sposobem efektownego zmęczenia psa są zabawki interaktywne oraz zabawki na jedzenie. Bardzo modnym i ogólnie dostępnym jest kong, czyli zabawka firmy Kong, w którą wkłada się jedzenie. Jej charakterystyczny kształt, przywodzący na myśl gruszkę czy bałwana utrudnia wydobycie z wnętrza ukrytego tam jedzenia. Pies czasem nawet przez kilkanaście minut wyjada przysmaki z jego wnętrza, w międzyczasie kombinując, jak się do nich dostać. Dodatkowym atutem takiej zabawki jest uspokajający wpływ wylizywania. Dzięki temu mamy psa jednocześnie zmęczonego wydobywaniem pokarmu oraz spokojnego i zrelaksowanego.