Ruch zwierzaka jest niezwykle istotny

Każde zwierzę potrzebuje określonej opieki. Niektóre zadowolą się atencją, inne wymagają stałego wybiegu. Jeżeli posiadamy takiego ruchliwego osobnika, musimy zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje. Inaczej zapuści się, co przełoży się z kolei na choroby stawowe. Krótsza żywotność oraz mniejsza radość z życia – nie brzmi zbyt zachęcająco?

Psy potrzebują spacerów i to nie tylko w formie ,,załatw się natychmiast”. Każdy ruch jest tutaj na wagę złota i to bez względu na rasę. Niektóre owszem, potrzebują go więcej, ale nie możemy sprowadzić wychodzenia na zewnątrz do roli czystej formalności. Zabierzmy ze sobą frisbee, dążmy do jakiejkolwiek interakcji. Te chwile wolności są szczególnie radosne dla naszych czworonogów.

W nieco uprzywilejowanej pozycji znajdują się posiadacze kotów. Charakterne oraz indywidualne zwierzęta domowe, które nie muszą regularnie wychodzić na zewnątrz. Swoje sprawy załatwiają w kuwetach, ale przy dalszych wyjazdach, musimy zabrać je ze sobą. Transporter dla kota przyda się właśnie wtedy, gdy opuścimy nasze lokum na dłużej. Nie wahajmy się zabrać naszego być może mniej przywiązanego czworonoga ze sobą. Doceni ten gest na swój sposób.

Na co jeszcze wpływa ruch? Przede wszystkim kondycję organów wewnętrznych. Człowiek także trawi gorzej, gdy znajduje się ciągle w stanie spoczynku. Żołądek oraz inne układy potrzebują świeżego powietrza, a także aktywności. Z tego względu nigdy nie zapominajmy o codziennej dawce ruchu naszego pupila. Wpłynie ona na jego ogólną żywotność.