Psy rodzinne i troska o suczki

Ludzie przygarniają, bo tak to można przecież określać, różnego rodzaju zwierzęta do swoich domów, a najczęściej są to koty i psy. Czasami są to zwierzęta bezpańskie, wzięte ze schroniska w potrzebie dla człowieka i dla zwierzęcia, a czasami świadomy wybór i staranny, dotyczące wybranej rasy, wobec której mamy jakieś oczekiwania.

Przykładowo, są psy stróżujące i obronne, psy myśliwskie, czy ozdobne, psy przewodniki dla niepełnosprawnych czy rodzinne, spełniające swoją obecnością wiele ról i do takich należą niewątpliwe psy beagle.
Są praktycznie wszechstronne, gdyż jako podlegające tzw. próbom pracy mogą być psami myśliwskimi, pilnować naszego obejścia, czy też być dla nas przyjacielem. Są bardzo tolerancyjne wobec dzieci, a co jest niezwykle istotne dla rodzin, a ponadto są wesołe i skoro do zabawy. Potrzebują jednakże dużo ruchu i gdy uznają, że właściciel daje go im za mało, mogą próbować zbiec ze swojego podwórka, aby się nieco powłóczyć po okolicy.
W wypadku psa jest to mało niebezpieczne, ale przy suczkach należy pilnować takiej, aby nie okazało się, że po takiej włóczędze mamy do odchowania stadko szczeniaków, w takich wypadkach raczej nierasowych. Dobrze jest więc wiedzieć, kiedy suczka ma ruję i ile trwa cieczka, aby objąć suczkę w tych dniach nieco ściślejszym nadzorem. I to nie tylko dlatego, że nieuwaga i jej zniknięcie będzie kłopotem dla właściciela, gdyż także suczka znajdzie się w niezbyt komfortowej sytuacji.
W takich wypadkach należy pilnować suczki każdej rasy, aby potem nie być zmuszonym do szukania szczeniakom domów albo, co gorsza, poddawać je uśpieniu.